LAZER NEDİR ?

Lazer, kabaca tek dalga boyunda yoğunlaştırılmış ışık demektir. kıl folikülünde yerleşmiş bulunan melanin adı verilen renk maddesinin lazer ışığı tarafından tutularak ısıya dönüşmesini sağlamak daha sonra da ortaya çıkan bu ısı enerjisi ile kıl folikülünü tahrip etmektir.

Lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve tesiri, Amerikan gıda ve ilaç dairesi FDA (Food and Drug Association) tarafından 1997 yılında onaylanmıştır.

Alexandrite lazer :Türk insanları genelde çok koyu olmayan ten rengine ve koyu renk kıl yapısına sahiptirler, bu sebeble alexandrite lazer epilasyon için en uygun yapıdadırlar.

Alexandrite lazer derinde bulunan kıl kökülerine kadar ulaşarak kalıcı sonuç alınmasını sağlar ve bu başarılı sonuca ulaşırken kalıcı yanık sorununa neden olmaz.

  • 755 nm dalga boyunu içeren lazerdir.
  • Melanin absorbiyesi çok iyidir.
  • Ciltte lekelenme olma ihtimali Ruby lazerden azdır.
  • Dikamik soğutma sistemi ve pulse süresi uzun olanlarda yan etki yapma ihtimali oldukça düşüktür.
  • Hızlı bir lazerdir
  • Uzun zamandır kullanılan ve etkinliğini ispatlamış bir lazerdir.
  • Diod ve Nd yag lazerlere göre oldukça ağrısızdır.
  • Uygulamanın hemen ardından kılların yüzeyden yok edilmesi bir avantajdır.
  • Bu nedenlerle pek çok merkez ve hastalar tarafından rağbet gören oldukça popüler bir lazerdir.

Alexandrite Lazerin Özellikleri

Bu dalgaboyunda gönderilen enerji melanin tarafından çok iyi absorbe edilir, bu nedenle açık renk cilt ve siyah tüylere sahip bir kişi için Alexandrite lazer oldukça etkilidir. Uygulama süresinin kısa olması, hasta açısından konforlu ve diğer lazerlere göre az acı hissedilen tipte olması sebebiyle sık tercih edilen lazer epilasyon cihazlarındandır.

Merkezimizde “Candela GentleLASE lazer” epilasyon cihazını kullanmaktayız.

GentleLASE 755nm. dalga boyu ile Candela nın her tip cilt rengine uyumlu hızlı, konforlu ve kullanışlı Alexandrite lazerinde birinci sınıf epilasyon makinasıdır.
Sadece Candela Lazerlerinde kullanılan Dinamik Soğutma Sistemi(DCD) ile maksimum müşteri koruması ve konforu da sağlar
Alexandrite Lazerin diğer epilasyon yöntemlerine göre üstünlüğü nedir?

Tüm dünyada yaygın kullanımı ile elde edilen deneyimler kullandığımız alexandrite lazerin diğer yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar güçlü olduğunu kanıtlamıştır. Kalıcı olması, yok denecek kadar az acı oluşturması, kısa sürede büyük alanlarda uygulanabilmesi, özel bakım gerektirmemesi diğer üstün özellikleridir.

Lazer yönteminde her ışık atışında çok sayıda kıl kökü etkilendiği için tedavi kısa sürer. Ayrıca Lazer Epilasyon tedavi aralıklarında tüyler çıkmaz.Seans döneminden önce tüylerde uzama olursa sadece makasla kısaltma yapılmelıdır. Lazer epilasyon deri dışına çıkmamış batık tüylerde de etkilidir.

İşlem sonrası ortaya çıkabilecek kısa süreli yan etkisi deride kızarıklık ve kıl köklerinde ödemdir. Bu yan etki 1 saat içinde kaybolur. Çok hassas ciltlerde birkaç gün sürebilir. Lazer Epilasyon yöntemi deri kanseri yapmaz, iç organlara zararı yoktur.

Gebelikte de lazer epilasyon uygulaması yapılabilir mi?

Henüz klinik çalışmalar olmadığından herhangi bir olumsuz etki bildirilmemiş olmasına rağmen bebeğin oluşumunun gerçekleştiği ilk 3 aylık dönemde lazer epilasyon uygulamıyoruz.

Lazer Epilasyonun Sonuçları?
Lazer epilasyonun yan etkileri var mıdır?

Lazer epilasyon uygulamasının kalıcı bir yan etkisi yoktur. Uygulama esnasında kıl köklerinin, enerjiden etkilendiğini gösteren hafif kabartılar ve kızarıklıklar oluşabilir. Ancak uygulama bölgesinde oluşabilecek bu durum çok kısa bir süre içerisinde kaybolacaktır.

Uygulama esnasında hafif bir yanma hissedilebilir. Ancak seans öncesinde uygulanan anestezik etkili kremler ile bu durum en aza indirgenebilir.

Lazer epilasyon ile sağlanan sonuçlar kalıcı mıdır?

Evet. kökleri tahrip edilen kıllar bir daha çıkmamaktadır. FDA tarafından da onaylanan bu durum, uzun süreli klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Uzun çalışmalar sonucu Amerika’da FDA lazer epilasyonun kalıcı kıl azalmasına yol açtığını onaylamıştır. Tedavi seanslarının bir seferden fazla olmasının kıl miktarını azalttığı ve tekrarlanan tedaviler ile istenen kalıcı etkiyi yükselttiği ortaya çıkmıştır.

Lazer Epilasyon Sonrası
Lazer epilasyon sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Normal günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. İlk gün çok sıcak olmayan ılık bir duş alınabilir. Lazer epilasyon uygulanan bölge yüz ise; kış dahil olmak üzere yüksek koruma faktörlü ürün kullanılması tavsiye edilir. Lazer epilasyon sonrası oluşabilecek cilt kızarıklığı ve ufak izler kısa bir süre sonra kendiliğinden geçecektir. Gerekli görülürse medikal kremler kullanılır.

Lazer epilasyon sağlık açısından zarar verebilir mi?

Hayır. Çünkü Lazer non-iyonize (iyonize olmayan) enerjidir. Bu da hücre mutasyonunu etkilemediğinin göstergesidir. Epilasyonda kullanılan tüm lazer tipleri yalnızca kıl foliküllerini hedefler.

Lazer epilasyon tedavisinin risk ve komplikasyonları

Lazer tedavisi boyunca cilt rengi ne kadar açık olursa komplikasyon o kadar az olacaktır. Koyu renkli cilt tiplerinde birim alandaki melanin maddesi oranı daha yüksek olduğu için uygulanan enerjinin çoğu ciltteki melanin maddesi tarafından da emilecektir. Bu eneji sonucu oluşan yüksek ısı cilt yanıklarına neden olabilir.

Bu yanıklar sonrası hiperpigmentasyon (cilt renginin koyulaşması), hipopigmentasyon (cilt renginin açılması) denen ciltteki renk değişimleri izlenebilir. Bunların hemen hepsi geçici olup doktorumuz tarafından takip edilecekdir.

Yukarıda anlatılan sebeplerden dolayı lazer tedavisi sırasında güneşlenme, solariuma girme gibi cildi koyulaştırmaya yönelik uygulamalar tavsiye edilmez. Cilt ne kadar açık renkli olursa komplikasyon riski o derece az olacaktır. Unutulmaması gereken, lazer tedavisi sonucu oluşabilecek bu gibi renk değişimleri tedavi edilebilirse de kendiliğinden de iyileşebilecek niteliktedir.

Lazer Epilasyon Seans Süresi
Lazer epilasyonda seans süresi ne kadardır?

Her lazer epilasyon seansının süresini epilasyon yapılacak vücut bölgesi ve kıl yoğunluğu belirler. Örneğin, erkeklerde ense kadınlarda koltuk altı gibi küçük bölgeler 10-15 dakika sürerken, erkek sırtı ya da göğsü, bayanlarda bacaklar gibi bölgeler alanın kıl yoğunluğuna bağlı olarak 60-90 dakika sürebilir.
Lazer Epilasyon hangi nedenlerle uygulanır?

Bu yöntem sadece kozmetik nedenlerle uygulamaz. Batık tüy tedavisinde, kıl dönme probleminde ve aşırı tüylenme durumlarında tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Erkeklerde Lazer Epilasyon
Erkekte kılların lazer epilasyon ile seyreltilebilmesi mümkün müdür?

Evet, vücut bölgelerine yapılacak her lazer epilasyon seansı sonucu ortalama %20 kadar kalıcı seyrelme elde edebilirsiniz, bu durum doğal ve estetik bir görünüm sağlayacaktır. Örneğin; sırt kıllarınızdan tamamen kurtulmayı, fakat göğüs kıllarınıza sadece 1-2 lazer epilasyon seansı uygulatarak yoğunluğunu azaltmayı tercih edebilirsiniz.

Tedavi sırasında acı hissedilir mi?

Olası acı hissi kişiden kişiye değişmekle birlikte, genelde hastaların büyük çoğunluğu acı hissetmemektedir. Ancak hassas kişiler için, uygulamadan 30-45 dk. önce acı duygusunu ortadan kaldırabilen kremler tatbik edilerek hiç acısız işlem yapmak mümkündür. Cihazımızdaki soğutma sistemi çoğu kişi için yeterli olmaktadır.

Sonuçlar kalıcı mıdır?

Alınan sonuçlar büyük oranda kalıcıdır. Lazer Epilasyon dört-altı seans sonrasında tüylerde %70-90 oranında azalma olur. Tedavi sonrası tüylerdeki azalma ve yok olma durumu kalıcıdır.
Alexandrite lazer epilasyon sisteminden etkilenerek haraplanan kıl köklerinin daha sonraki yıllarda kıl üretmesi mümkün değildir.

Detaylı bilgi için
Bahar Hastanesi Güzellik Merkezi
444 44 64 / 1659

LAZER EPİLASYON KAÇ SEANS UYGULANMAKTADIR?
Kılların kalınlığı ve sıklığı her kişide farklı olduğu için kesin bir seans sayısı tahmin etmek mümkün değildir, kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Ortalama olarak çoğu kimselerde 6-8 seans kalıcı netice sağlamak için yeterli olmaktadır. Seans araları 4 hafta kadardır.

LAZER EPİLASYON VÜCUDUN BÜTÜN BÖLGELERİNE YAPILIR MI?
Hemen hemen vücudun bütün bölgelerine lazer epilasyon uygulaması yapılabilmektedir. Sadece göz kapaklarına uygulama yapılmaz çünkü cilt burada çok incedir ve göz lazerden etkilenebilir.
LAZER EPİLASYON KİMLER İÇİN UYGUNDUR?
12 yaşını tamamlamış, koyu renkli tüyleri olan herkese lazer epilasyon uygulanabilir.
LAZER EPİLASYON UYGULAMASINA GELİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Uygulamanın yapılacağı bölgede 4 hafta önceden başlamak kaydıyla cımbız, ağda gibi kökten alma yöntemleri kullanılmamalıdır.
LAZER EPİLASYONUN YAN ETKİSİ VARMIDIR? UYGULAMADA ACI HİSSEDİLİYORMU?
Lazer epilasyon uygulamasının bilinen kalıcı bir yan etkisi bulunmamaktadır. Uygulama sonrasında kıl köklerinin enerjiden etkilendiğinin belirtisi olan hafif kabartılar ve kızarıklıklar oluşabilir.Bu durum çok kısa bir zaman içerisinde kaybolacaktır. Uygulama yapılırken hafif bir yanma hissedilebilir.
SEANS ARALIKLARI NE KADARDIR?
Lazer epilasyon Seanslarına verilen aralıklar bölgeye göre 4 ila 8 hafta arasında değişir.
LAZER EPİLASYON KALICI SONUÇ VERMEKTE MİDİR?
Evet. Lazer epilasyon ile kökleri tahrip olan kıllar tekrar çıkmamaktadır. Amerikan FDA nın da onayladığı bu durum uzun süreli klinik lazer epilasyon çalışmaları sonucunda bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

LAZERLE KILCAL DAMAR TEDAVİSİ
Yüzde ve bacaklarda görülen kılcal damar genişlemelerinde kullanılan en etkili yöntemlerden birisi lazerdir.Bebeklerin ciltlerinde görülen kırmızı lekeler içinde uygulanmaktadır.

Lazerle kılcal damar tedavisinde seans aralıkları 4 haftadır.Sonuç alınabilmesi için 1 – 6 seans arası uygulama yapılması gerekmektedir.Kılcal damar bazen estetik açıdan bazende yanma, uyuşma,ağrı gibi şikayetlere yol açar.Lazer tedavisi dokulara zarar vermeden düşük bir acıyla hızlı ve etkili tedavi yöntemidir.Tedaviden sonra güneş koruyucu krem kullanılmalıdır.Sıcak banyodan ve aşırı sıcaktan uzak durulmalıdır.

LAZER İLE KALICI MAKYAJ SİLME
Lazer uygulaması ile kalıcı makyajı sildirmek artık kolay ve ağrısızdır.Lazer ışınları kalıcı makyaj bulunan derinin üzerine uyggulanarak boyaların dağılması sağlanır.İki haftada bir yapılan uygulamanın seans aralıkları 4-6 arası değişmektedir.
LAZERLE DÖVME SİLME
Çok isteyerek yapılan dövmeler bazen çeşitli nedenlerden dolayı sildirmek isteyebilirsiniz. Dövmeler derinin altındaki pigment hücrelerine işlendiği için silmek yaptırmak kadar zor işlemdir. Siyah renkli dövmeler diğer renkli dövmelere göre daha kolay silinmektedir.Ayda bir yapılan uygulamanın seans aralıkları 6-8 arası değişmektedir.

VİTİLİGO ( ALA HASTALIĞI )
Lazer teknolojilerindeki son gelişmeler vitiligo (ala) hastalarına bir başka tedavi ışığı olmuştur.Belirli ultraviyole dalda boylarını ( 295-450nm ) içeren ışık tedavisi yalnızca vitiligolu alanlara uygulanır.Bu uygulamada hasarlanmış renk pigmentleri uyarılarak yeniden pigment hücrelerin oluşumu sağlanır.Tedavi süresi kısa ama tekrarlayan seanslar gerekmektedir.Acı ve ağrısız bir yöntemdir hastalar günlük yaşantılarına devam edebilmektedirler.Seans aralıkları iki haftada bir yapılan uygulamadır 6-10 seanstan sonra vitiligolu bölgeler cevap vermeye başlar uygulamadan sonra güneş koruyucu krem kullanılmalıdır.

KİMYASAL PEELİNG NEDİR?
Deriyi canlandırmak, gençleştirmek, görünüşünü iyileştirmek, leke,iz,ve kırışıklık tedevisinde uygulanan kimyasal peeling çeşitli meyva asitlerinden oluşan solüsyon; Deriye sürülürek derinin üst tabakasını soyup yüzeyel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olan uygulamadır.

YÜZEYSEL PEELİNG UYGULAMA NEDENLERİ
Kuru ciltdin düzenlenmesi Cilt gözeneklerin azaltılmasında
Akne ( sivilce ) tedavisinde İnce kırışıklıkların giderilmesinde
Leke problemlerinde

KİMLERE UYGULANMAZ?

* Uygulama bölgesinde açık yara ve herpes( uçuk ) enfeksiyonu olanlara

* Gebelere

* Şeker ( kontrolsüz diabet) hastaları

* Siğil

* Vasküler lezyonlar (hemanjiom, telenjiektazi)
Yüz, boyun, göğüs, eller ve kollara doktorun seçimi ve hastanın derisinin durumuna göre bir asit solisyonu seçilerek hastane şartlarında uygulanabilir.Yüzeysel peeling uygulamaları esnasında hafif yanma , batma ve kızarıklık oluşabilir. İşlem sonrası normal günlük yaşama dönülebilir. İstenilen sonuçlar için birkaç seans gerekebilir.Tedavi sonrası güneş koruyucu krem kullanılmalıdır.
Özellikleri :

Görünüm ince ve şeffaftır

Normal ve kuru bölgelere kuru ciltte uygulanan işlemler,yağlı bölgelere ise yağlı ciltte yapılması gerekenler uygulanır Temizliyici olarak hassas yüz temizleme köpükleri önelilir

Düzenli bir bakıma ihtiyaç vardır Ciltteki yağ oranını azaltacak ürünler kullanmalıdır

Gözenekleri açıktır,genişlemiştir gözle kolaylıkla görülebilir.

Tüm özellikleriyle sağlıklı ve bakımlı ciltlerdir. En uygun örneği bebek ciltleridir

Uygun temizleme ürününün ardından yüksek nem verici ürünler kullanmak Hücre yenileyici ile takviyeler yapılmalıdır.